Vil I have en mere fleksibel ægtepagt? Så kan nedtrapning af særeje være en mulighed

28. oktober 2026
4 minutters læsetid
Fleksibel ægtepagt med nedtrapning af særeje

Særeje ved ægtepagt – fravigelse af ligedelingen ved separation og skilsmisse

I kan oprette en ægtepagt med særejebestemmelse for at sikre, at det, der er omfattet af ægtepagten, holdes uden for bodelingen i anledning af jeres eventuelle separation og skilsmisse eller i tilfælde af dødsfald.

I en ægtepagt har I mulighed for at skrive særejebestemmelser ind. De forskellige særejeformer omfatter:

  • Skilsmissesæreje, hvorefter det, der er omfattet af særeje, ikke skal deles i forbindelse med en separation eller en skilsmisse,
  • Fuldstændigt særeje, hvilket medfører, at det, der er omfattet af særejet, ikke skal deles ved hverken separation, skilsmisse eller død, og
  • Kombinationssæreje, som er en særejeform ved ægtepagt med både skilsmissesæreje og fuldstændigt særeje. I en ægtepagt med kombinationssæreje kan ægtefæller skrive, at de ønsker, at en del af deres formue skal være deres skilsmissesæreje, men at skilsmissesærejet skal være fuldstændigt særeje i det tilfælde, at en bestemt af ægtefællerne dør først, eller at bestemmelsen i ægtepagt om fuldstændigt særeje ved død kun skal gælde den førstafdøde ægtefælles skilsmissesæreje eller den længstlevende ægtefælles skilsmissesæreje.

I kan i jeres ægtepagt begrænse ovenstående særejeformer til at omfatte følgende:

  • Genstandssæreje, hvor kun én eller flere ting er omfattet af særejet,
  • Erhvervelsessæreje, hvor det, en ægtefælle erhverver under ægteskabet eller har erhvervet inden ægteskabet, bliver særeje. For eksempel kan ægtefæller i en ægtepagt aftale, at det, de ejede, da de blev gift skal være deres særeje, eller at al fremtidig arv og gaver skal være ægtefællens særeje – det kan også aftales, at arv fra en eller flere bestemte personer, for eksempel ægtefællernes forældre, skal være deres særeje,
  • Brøkdelssæreje, hvorefter kun en bestemt brøkdel eller procentdel af en ægtefælles eller begge ægtefællers formue eller af et eller flere aktiver er særeje. Et eksempel på en ægtepagt med brøkdelssæreje er, at der i en ægtepagt aftales særeje for et hus, hvor 1/3 af ejendommens værdi skal være delingsformue, og 2/3 af ejendommens værdi skal være skilsmissesæreje,
  • Sumsæreje, hvor et bestemt beløb eller et bestemt beløb af værdien af en eller flere ting bliver særeje. Ægtefæller kan for eksempel skrive i deres ægtepagt, at 600.000 kr. af deres formuer skal være deres skilsmissesæreje. Det medfører, at hvis ægtefællerne senere bliver skilt skal 600.000 kr. af hver af deres formuer holdes uden for bodelingen, og resten af deres formuer skal indgå i bodelingen, og
  • Sumdeling, som er en særejeform, hvor en ægtefælles formue med undtagelse af et bestemt beløb eller et bestemt beløb af værdien af en eller flere ting, er ægtefællens særeje. Det betyder, at det beløb, som ikke er gjort til en ægtefælles særeje, er delingsformue. Beløbet skal derfor deles ved separation, skilsmisse eller død.

I kan skrive ind i ægtepagten, at beløb, som er sumsæreje eller sumdeling, skal pristalsreguleres efter nettoprisindekset. Det betyder, at sumsærejet eller sumdelingen inflationssikres, eftersom særejets værdi i det tilfælde vil følge nettoprisindekset.

I kan desuden aftale i jeres ægtepagt, at sumdelingsbeløb skal forhøjes med et årligt beløb eller en årlig procentsats eller at beløbet skal optrappes over en fastlagt periode. Andre former for forøgelse af jeres særeje kan I dog ikke aftale, eftersom der ikke er hjemmel til at aftale andre former for særejeforøgelse ifølge lov om ægtefællers økonomiske forhold.

Ovenstående bestemmelser om særeje kan både tidsbegrænses eller aftrappes over en bestemt periode. Nedtrapning af særeje er med til at skabe en mere fleksibel og ”begunstigende” ægtepagt, eftersom jeres særeje gradvist bliver mindre end, hvad I først havde aftalt i jeres ægtepagt.

Kravene til bestemmelse om tidsbegrænsning eller aftrapning af særeje ved ægtepagt

Der gælder nogle specifikationskrav til en bestemmelse om tidsbegrænsning eller aftrapning af et særeje.

Jeres ægtepagt med tidsbegrænsning eller aftrapning af særejet skal omfatte følgende:

  • Definition af en fastlagt periode, som tidsbegrænsningen eller aftrapningen skal ske over. Af ægtepagten skal det fremgå, hvilket tidspunkt tidsbegrænsningen eller aftrapningen skal regnes fra, og
  • Om særejet skal aftrappes med en bestemt brøkdel eller procentdel om året.

Særejet vil automatisk ophøre ved tidsbegrænsningen eller aftrapningens udløb, eller når særejet er forbrugt.

I kan derfor ikke aftale i jeres ægtepagt, at særejet skal bortfalde, som følge af fremtidige begivenheder, der er uvisse.

I jeres ægtepagt kan I for eksempel ikke aftale, at særejet eller en del af særejet skal bortfalde, hvis I får flere børn, hvis I køber et hus sammen eller hvis I får renoveret jeres sommerhus. Indeholder jeres ægtepagt en af sådanne bestemmelser om nedtrapning eller tidsbegrænsning af særejet, vil ægtepagten være ugyldig, og ægtepagten vil derfor ikke kunne tinglyses.

Kan vi indgå samme aftale ved oprettelse af en ægtepagt om nedtrapning eller tidsbegrænsning af vores formuefællesskab?

Det følger af bestemmelserne i ægtefælleloven, at der ikke gyldigt kan oprettes en ægtepagt med bestemmelse om tidsbegrænsning eller nedtrapning af delingsformuen. En ægtepagt med dette indhold ville medføre, at ægtefæller ville kunne aftale, at deres delingsformue skulle indskrænkes, indtil de ikke ville have nogen delingsformue længere.

Den eneste form for undtagelse til den klare hovedregel om, at et særeje ikke kan forøges, er pristalsregulering efter nettoprisindekset af et sumsæreje eller en sumdeling.

Det kan derfor ud fra ægtefællelovens bestemmelser kun aftales, at ægtefællers særeje skal tidsbegrænses eller aftrappes.

Overvejer I at oprette en fleksibel ægtepagt?

Uanset, om I er forlovede og snart skal giftes, eller om I allerede er gift, har I mulighed for at oprette en ægtepagt. Ring eller skriv til os i dag for en gratis indledende samtale angående, hvad der skal stå i jeres ægtepagt – så hjælper vi med at oprette en ægtepagt, der passer til jer og jeres ægteskab.

Vil du vide mere om emnet, kontakt mig.

Du er altid velkommen til at henvende dig til os og få  en indledende drøftelse af din sag. Vi har stor erfaring i at analysere situationen og give dig råd om, hvad der er bedst at gøre.

Ring 8.00 - 16.00
+45 72 30 12 05
Eller skriv til os 24/7
mail@stormadvokatfirma.dk
Lærke Stensgaard Hermansen
Lærke Stensgaard Hermansen
Advokatfuldmægtig

Mere om samme emne

cross