
Ny Højesteretsdom om erhvervsevnetab: Sager kan genoptages
29. april 2026
2 minutters læsetid


28. april 2026 afsagde Højesteret den længe ventede dom om erstatning for tab af erhvervsevne med henvisning til arbejdsskadesikringslovens § 17.
Højesteret har tidligere, i 2024 og 2025, afsagt domme om berettigelse til erstatning for tab af erhvervsevne for skadelidte i fleksjob med en lønnedgang mellem 5 og 15 procent – det har vi talt om her:
Podcast: Tab af erhvervsevne ved lønnedgang på mindre end 15 %
Det Højesteret anførte i dommen fra 2025 var, at der stilles krav om at skadelidte i arbejdsskadesager har lidt et klart og varigt indtægtstab, der ikke kan anses for bagatelagtigt; I dommen anførte Højesteret, at tabet ansås som bagatelagtigt, hvis det udgjorde mindre end 5 procent.
Højesteret har ved dommen den 28. april 2026 anført, at Ankestyrelsen fejlagtigt har anlagt en anden forståelse af arbejdsskadesikringslovens § 17 end den, som følger af Højesterets domme fra 2024 og 2025.
I den konkrete sag betyder det, at sagen hjemvises til Ankestyrelsen til fornyet behandling. Ankestyrelsen skal derfor træffe en ny afgørelse om erstatning for tab af erhvervsevne i den konkrete sag.
Dommen kan få betydning for sager, hvor den skadelidte tidligere har fået afslag på erstatning, fordi erhvervsevnetabet blev beregnet til mellem 5 og 15 procent.
Ankestyrelsen har ved en pressemeddelelse den 28. april 2026 oplyst, at:
Ankestyrelsen vil nu nærlæse dommen og drøfte den med Kammeradvokaten, som førte sagen.
Herefter vil Ankestyrelsen tage stilling til, hvilken betydning dommen har for vores praksis på området, og vi vil efterfølgende kommunikere herom, herunder hvordan parter i konkrete sager om tab af erhvervsevne efter § 17 skal forholde sig.
Det betyder, at Ankestyrelsen endnu ikke har meldt ud, hvordan man som skadelidt, forsikringsselskab eller selvforsikret kommune skal forholde sig til dommen.
Vi forventer, at Ankestyrelsen, som det skete efter dommene i 2024 og 2025, vil henvise skadelidte til selv at søge deres sag genoptaget. Ankestyrelsen meddelte i februar 2025 ud, at de desværre ikke havde mulighed for selv at finde de relevante sager, og derfor ikke selv kunne genoptage sagerne af egen drift.
I 2025 blev skadelidte borgere henvist til at kontakte Arbejdsmarkedets Erhvervssikring for at få genoptaget deres sag.
Vi anbefaler at Ankestyrelsens udmelding afventes, førend man som skadelidt kontakter arbejdsskademyndighederne angående muligheden for genoptagelse og holder her på kontoret øje med, hvornår det sker.
Du er altid velkommen til at henvende dig til os og få en indledende drøftelse af din sag. Vi har stor erfaring i at analysere situationen og give dig råd om, hvad der er bedst at gøre.
